2025’te Türkiye’den Schengen başvuruları
Türkiye, 2025’te Çin’in ardından en çok Schengen vizesi başvurusu yapılan ikinci ülke oldu. Türkiye’deki konsolosluklara 1.268.376 başvuru yapıldı; bu rakam, 2024’e göre %8 artış anlamına geliyor.
| Gösterge | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Başvuru | 1.268.376 | 1.173.917 |
| Verilen vize | 1.072.054 | 993.875 |
| Verilmeyen (ret) | 183.196 | 170.129 |
| Ret oranı | %14,6 | %14,5 |
Çok girişli vizelerin verilen vizeler içindeki payı %68,7 oldu. Önceki vizelerini kurallara uygun kullanan başvuru sahiplerine giderek daha uzun süreli vizeler verilmesi bu payı yukarı çekiyor.
Ülke ülke ret oranları
Aşağıdaki tablo, Türkiye’deki konsolosluklara yapılan başvuruları başvuru sayısına göre sıralıyor. Ret oranları ülkeden ülkeye büyük farklılık gösteriyor: en çok başvuru alan Yunanistan’da oran %10,8 iken bazı küçük konsolosluklarda %30’un üzerine çıkıyor.
| Ülke | Başvuru (2025) | Ret oranı (2025) | 2024’e göre |
|---|---|---|---|
| Yunanistan | 310.920 | %10,8 | +0,2 puan |
| Almanya | 217.627 | %21,2 | +0,4 puan |
| Fransa | 143.379 | %15,5 | +1,4 puan |
| Hollanda | 110.441 | %9,0 | −3,3 puan |
| Bulgaristan | 82.033 | %10,1 | −0,2 puan |
| İtalya | 79.470 | %14,8 | +5,3 puan |
| İspanya | 55.853 | %7,4 | +0,6 puan |
| Danimarka | 44.253 | %21,0 | −13,5 puan |
| Macaristan | 35.605 | %18,3 | −0,7 puan |
| Romanya | 25.716 | %7,4 | +3,5 puan |
| Çekya | 24.042 | %17,6 | −6,5 puan |
| İsviçre | 23.072 | %9,8 | −1,2 puan |
| İsveç | 21.661 | %26,7 | −3,8 puan |
| Norveç | 15.532 | %24,7 | −0,6 puan |
| Avusturya | 15.142 | %12,8 | −7,8 puan |
| Belçika | 14.393 | %16,1 | −1,3 puan |
| Malta | 8.068 | %34,9 | +7,0 puan |
| Polonya | 7.341 | %29,3 | +5,3 puan |
| Slovenya | 5.890 | %17,6 | −10,2 puan |
| Finlandiya | 5.824 | %22,0 | +0,1 puan |
| Portekiz | 3.921 | %3,5 | +0,6 puan |
| Hırvatistan | 3.663 | %24,8 | −4,0 puan |
| Lüksemburg | 3.412 | %8,8 | −7,5 puan |
| Litvanya | 3.292 | %35,5 | +3,8 puan |
| Slovakya | 3.003 | %6,5 | −0,2 puan |
| Estonya | 2.995 | %30,6 | +0,7 puan |
| Letonya | 1.828 | %12,8 | −10,0 puan |
2025’te en belirgin düşüş Danimarka’da (%34,5’ten %21’e), en belirgin artış Malta’da (%27,9’dan %34,9’a) yaşandı. Çok başvuru alan ülkeler arasında İtalya’nın oranı %9,5’ten %14,8’e yükselirken, İtalya’ya yapılan başvuru sayısı 117 binden 79 bine geriledi.
Ankara ile İstanbul arasındaki fark
Aynı ülkenin Ankara ve İstanbul’daki temsilcilikleri arasında büyük farklar olabiliyor. En çarpıcı örnek Almanya: 2025’te Almanya’nın Ankara’daki temsilciliğinde ret oranı %44,1 olurken (2024’te %32,0), İstanbul’da %15,5, İzmir’de %15,7 oldu.
| Ülke | Ankara | İstanbul |
|---|---|---|
| Yunanistan | %27,1 | %11,2 |
| Almanya | %44,1 | %15,5 |
| Fransa | %14,1 | %16,1 |
| Hollanda | %9,8 | %8,6 |
| Bulgaristan | %21,2 | %14,1 |
| İtalya | %16,2 | %17,1 |
| İspanya | %5,6 | %8,2 |
| Macaristan | %22,0 | %17,5 |
| Romanya | %6,2 | %6,2 |
| Çekya | %31,5 | %11,4 |
| Polonya | %33,5 | %19,4 |
| Hırvatistan | %17,5 | %26,1 |
| Slovakya | %11,8 | %4,4 |
Fark her ülkede aynı yönde değil: İspanya ve Fransa’da Ankara’daki oran İstanbul’dan düşük, Hollanda ve İtalya’da ise iki şehir birbirine yakın. Verilerde yalnızca kararlar yer aldığı için farkın nedeni (başvuru sahiplerinin profili, başvuru türleri, yoğunluk) bu rakamlardan anlaşılamaz.
Ret oranı düşük ülkeye başvurmak mantıklı mı?
Hayır, bu bir strateji olamaz. Schengen kurallarına göre başvuruyu seyahatinizin ana ülkesine yaparsınız: en uzun süre kalacağınız ülke; süreler eşitse seyahatin asıl amacının gerçekleşeceği ülke, o da belirlenemiyorsa ilk giriş yapacağınız ülke. Asıl gideceğiniz yer başka bir ülkeyken ret oranı düşük diye farklı bir ülkeye başvurmak, seyahat amacının gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle retle sonuçlanabilir ve sonraki başvurularınızda sorun yaratabilir.
Ayrıca düşük bir ret oranı, o ülkenin herkese kolay vize verdiği anlamına gelmez; oran, o ülkeye başvuran kişilerin profilini de yansıtır. Örneğin Portekiz’de ret oranı %3,5 olmakla birlikte, ülke yıl boyunca Türkiye’den yalnızca 3.921 başvuru almıştır.
Ret oranı yüksek bir ülkeye başvuracaksanız
Ret oranı yüksek bir temsilcilikte dosyanın kalitesi her zamankinden belirleyicidir. Bu nedenle şunları öneririz:
- Masrafları karşılayan kişinin gelirinin ve birikiminin düzenli banka hareketleriyle gösterilmesi (banka hesabı rehberi)
- İşiniz, aileniz veya öğreniminiz gibi Türkiye’ye dönüş bağlarınızın belgelenmesi
- Form, rezervasyonlar, sigorta ve işveren yazısındaki tarihlerin birebir aynı olması (sık yapılan hatalar)
- Seyahat planınızı anlatan kısa bir niyet mektubunun eklenmesi
- Size özel belge listesinin evrak listesi aracımızla çıkarılması
Dosyanızın güçlü ve zayıf yönlerini görmek için 1 dakikalık ön değerlendirmemizi yapabilir veya bizimle ücretsiz ön görüşme planlayabilirsiniz.
Kaynak ve yöntem
Rakamlar, Avrupa Komisyonunun yayımladığı “visa statistics for consulates” dosyalarının 2025 ve 2024 sürümlerinden, Türkiye’de bulunan temsilciliklerin satırları toplanarak hesaplanmıştır. Ret oranı, Komisyonun kullandığı tanımla verilmeyen vizelerin karar verilen tüm başvurulara (verilen, sınırlı geçerlilikli ve verilmeyen vizeler) oranıdır.
Veriler başvuru sahibinin uyruğuna göre değil, başvurunun yapıldığı ülkeye göredir; yani Türkiye’de başvuru yapan diğer ülke vatandaşlarını da kapsar. Havalimanı transit vizeleri ve uzun süreli ulusal vizeler dâhil değildir.
Bu rehber genel bilgilendirme amaçlıdır. Vize kuralları, ücretler ve süreler konsolosluklar tarafından değiştirilebilir; başvurunuzdan önce güncel koşulları ilgili konsolosluk veya başvuru merkezinden teyit etmenizi öneririz.